Scroll to top

Studium przypadku – Linia do produkcji okien drewnianych

Współpraca międzysektorowa:
Rodzaj sektora CCI: projektowanie produktu
Inne sektory: drewno, obróbka aluminium
Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
Strona internetowa: www.agatplus.pl

Wyzwanie:
Celem firmy rodzinnej Agat + zlokalizowanej w Szczecinie była budowa przewagi konkurencyjnej firmy na rynku europejskim w segmencie okien drewnianych.
Firma istnieje na rynku od 1998 roku i zatrudnia 50 osób.

Wyzwaniem projektu było opracowanie nowej linii okien drewnianych z okapnikiem z tworzywa sztucznego, których głównym odbiorcą są kraje skandynawskie. W tych krajach tradycją jest instalowanie okien drewnianych w domach, które wpisują się w konwencję architektoniczną budynków. Zarówno nowe, jak i stare budownictwo wymaga spełnienia wielu kryteriów termicznych, akustycznych i technologicznych specyficznych dla tego rynku. Celem projektu było spełnienie tych wymagań i dodanie nowej wartości do produktu. Polegał na wydłużeniu żywotności okna drewnianego – trwałości poprzez ochronę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Cel został osiągnięty poprzez dodanie funkcji kroplówki i nowego projektu okna z wykorzystaniem innowacyjnych materiałów.

Projekt został zrealizowany w 2018 roku dzięki współpracy firmy Agat + z zespołem projektantów i naukowców z Działu Wzornictwa oraz Centrum Przemysłów Kreatywnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Projekt był współfinansowany z regionalnych funduszy unijnych na badania i rozwój.

Wynik:
– Zgłoszenie do Urzędu Patentowego w sprawie nowatorskiego rozwiązania nowego produktu – drewnianej linii okiennej z okapnikiem z tworzywa sztucznego.
– Pozyskiwanie dotacji z regionalnych funduszy B + R.
– Budowa interdyscyplinarnego zespołu badawczo-rozwojowego w oparciu o zasoby szczecińskiej uczelni.
– Realizacja prac badawczo-rozwojowych w firmie rodzinnej w postaci badań jakościowych potrzeb odbiorców i oczekiwań architektów, opracowanie projektu wzorniczego oraz prototypu nowego modelu okna.
– Produkt oczekuje na zakup nowej linii technologicznej i wdrożenie w 2020/21.

Przykładowe okna z Firmy Agat+
Przykładowe okna z Firmy Agat+

#COCO4CCI #Szczecin #AgatPlus #AkademiaSztukiwSzczecinie #Innowacje #Okna