Scroll to top

V MIĘDZYNARODOWY KONGRES DESIGN PLUS pt.: “Sektor kreatywny i jego rola w turystyce”. 

Pierwszy dzień prezentacji w dniu 15 października zakończył panel dyskusyjny pt.: “Kreatywność i biznes a rola kobiety”, który poprowadziła dr Magdalena Małachowska z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie i uczestnik projektu COCO4CCI. 
Do dyskusji zaproszone zostały kobiety reprezentujące lokalny biznes, Agata Pribulka-Czmyr – Dyrektor Sagra Technology oraz Magda Olejnik – Kierownik Marketingu BMW Bońkowscy.

Stojąc u progu końca drugiej dekady XXI wieku, na przestrzeni ostatniego półrocza świat dynamicznie się zmienił, w sposób mało dla kogokolwiek przewidywalny. Z kolei druga dekada pokazała nam, że jest przestrzeń dla kobiet aby działać i pracować. Na skutek pandemii, tempo zmian było szybsze niż w drugiej połowie XX wieku. 

Nawiązując do wywołanych zmian jakie niesie ze sobą pandemia, pierwsza część spotkania została poświęcona dyskusji w obszarze wdrażania w firmach innowacyjnych rozwiązań w obecnej sytuacji. Covid pokazał nam, że firmy, które podejmują sprawne, szybkie decyzje, często odważne, poradziły sobie mimo tak trudnych warunków prowadzenia biznesu. Dotychczas to właśnie firmy proponowały określone narzędzia technologiczne, które mogą wdrożyć określone procesy klientom. Teraz wygląda to inaczej, gdyż to klienci poniekąd są twórcami rozwiązań z którymi wychodzi firma na rynek.

A skoro podjęto temat innowacji, to nieodłącznym jego elementem jest kreatywność, która we współpracy z klientem odgrywa ogromną rolę. Kreatywność to współpraca umysłów. Każdy z nas jest kreatywny. Ma swoją wiedzę, doświadczenia, umiejętności. Z połączenia wielu różnych osób, doświadczeń i umiejętności można wytworzyć coś zupełnie nowego. Bez czysto ludzkich cech, takich jak ciekawość, poszukiwanie rozwiązań tej kreatywności by nie było. Ona jest w każdym z nas. 

Na zdjęciu od lewej: Magdalena Małachowska, Magda Olejnik, Agata Pribulka-Czmyr
zdjęcia wykonał: Artur Krajniak

Kreatywność, to jest bycie inspiracją i poszukiwanie inspiracji. To jest eksperymentowanie na wielu polach, wykorzystywanie potencjału kobiety i mężczyzny. Sukces tkwi w stylu mieszanych zespołach. Z punktu widzenia lidera zarządzania takim zespołem jest wyzwaniem, pod kątem problemów jakie mogą się pojawić. Mimo wszystko jest to warte determinacji i podjęcia odwagi. 

Połączenie biznesu i świata  artystycznego to jest przyszłość. Nie możemy bez siebie funkcjonować. To jak zmienił się biznes w odwrotną stronę, to tak samo zmienił się świat artystyczny, który trochę stał się biznesem. Mamy projekty które realizują konkretne cele. Jednak odpowiadając na zmieniające się potrzeby konsumentów, a czasami wyprzedzanie tych potrzeb i budowanie tych doświadczeń dla klientów, to musimy czerpać z tego, co ten świat kreatywny chce nam przynieść. 

W drugiej części spotkania został poruszony temat przestrzeni na eksperymentowanie w firmie. Zarówno w przypadku marketingu, jak i technologii nie można przewidzieć efektu końcowego i działanie w tych obszarach wiąże się z eksperymentem. Przygotowywanie kampanii marketingowej oraz oczekiwanych efektów nie da się na sztywno ocenić. Podobnie jest w technologii, gdzie często stawia się hipotezę, która musi być sprawdzona na małym kawałku. Na tym etapie często okazuje się, że nie było racji, albo wystarczającej ilości informacji. 

Na koniec, uczestniczki panelu dzieliły się swoją opinią o roli kobiety w procesie eksperymentu, aby mógł się zadziać na różnym etapie firmy, czy produktu.

W tym wszystkim nie chodzi o to, że kobiety są bardziej empatyczne, czy mają intuicję, gdyż te cechy są powszechnie znane. Lecz o to, że kobiety potrafią trzymać wszystkie “sznurki” w jednej dłoni, doskonale potrafią zarządzać problemami, ludźmi, mnogością tematów i to jest charakterystyczne dla naszej płci. Kobiety mają kreatywne i nieszablonowe podejście do wielu problemów, dlatego ta rola kobiety jest bardzo istotna przy wszelkiego typu zmianach i odważnych decyzjach. Wbrew pozorom kobiety właśnie są ważne. 

Siła i moc kobiet wynika z różnych uwarunkowań i wspaniale, że te cechy się ujawniły. To co kiedyś mogło być postrzegane jako słabość, czy wrażliwość, która na stanowisku menedżerskim może nie być do końca akceptowalna, to teraz jest właśnie złamanie tego schematu. Pozytywne jest to, że mężczyźni potrafią w tym też doskonale uczestniczyć i to jest taka nasza wspólna droga i wartość którą tworzymy. 

Podsumowując, Covid pokazał, że jest nowotowarcie, zwracając uwagę na to, co jest istotne, pokazał siłę kobiet i jedność ale kobiety też się bardziej otworzyły, jednak potrzebujemy siebie nawzajem. Sukcesem w tych czasach jest wyciąganie smaków z różnorodności. Stawianie na współpracę, wzajemne zrozumienie, świadomość, zaufanie, inspirowanie się. Kobiety mają łatwość wchodzenia w “cudze buty”. Mają łatwość wyczuwania emocji i potrzeb, które się dzieją po drugiej stronie. Oraz wyczuwają, że jest problem mimo to, że nie został on wyartykułowany. 

Ponadto Covid zweryfikował wiele rzeczy in plus, między innymi utrwalił wielodyscyplinarne, kreatywne zespoły, tworząc poczucie bezpieczeństwa i stabilności w zespole. Zintensyfikował współtworzenie rozwiązań z klientami, pogłębił współpracę między pokoleniami, gotowość do bycia otwartym i ciekawym oraz chęć niesienia pomocy.


Organizatorzy: Województwo Zachodniopomorskie, Stowarzyszenie Media Dizajn, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Gmina Miasto Szczecin, Johanna, CTCC, Interreg, COCO4CCI.

Partnerzy: Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie

Patronat Medialny: Architektura&Biznes, Radio Eska, Echo Szczecina, wszczecinie.pl


https://www.facebook.com/kongres.design.plus

#designplus #creativeindustry #women #COCO4CCI #AkademiaSztukiSzczecin #bmwbonkowscy #SagraTechnology #szczecin #MiastoSzczecin #INKU #MediaDizajn