Scroll to top

Widzenie obszarów kulturowych w regionie Województwa Zachodniopomorskiego

W trakcie prowadzenia wywiadów z przedstawicielami Przemysłów Kreatywnych i Kultury byliśmy ciekawi, jakie ich zdaniem są z punktu widzenia ważności strategiczne i rozwinięte obszary kulturowe w regionie Województwa Zachodniopomorskiego czy też kraju.

Niemal jednogłośnie wskazano, że ważny jest rozwój Przemysłów Kreatywnych i Kultury w całym kraju. Jednak w skali krajowej niewiele jest działań poza licznymi deklaracjami ze strony przedstawicieli władz niezależnie od szczebla. Specjalizacja regionów wynika z tego, co dzieje się na rynku, na którym występuje efekt tzw. kuli śniegowej. Firmy z sektora Przemysłów Kreatywnych i Kultury są rozproszone i nie mają skali.

Z kolei uczestnicy badań uznali, że w Szczecinie nie ma charakterystycznej marki modowej, świetnych nazwisk ani lokalizacji filmowych. Na mapie kraju, Szczecin jako miasto nie jest twórcą wartości, ale jest postrzegane jako miejsce, w którym ludzie spoza miasta realizują projekty, a potem z niego wyjeżdżają.

W regionie jest bardzo niewiele obszarów kulturowych. Strategiczne i rozwinięte obszary kulturowe ograniczają się tylko do miasta Szczecin, które to pojawiły się po raz pierwszy lub zaistniały ponownie na mapie miasta w ostatniej dekadzie, a są to:

 • Akademia Sztuki – założona w 2010
 • Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza – nowo wybudowany gmach w 2014 roku
 • Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy – założone w 2014 roku
 • Szczeciński Inkubator Kultury – założony w 2011 roku

Natomiast za najbardziej strategiczne i rozwinięte obszary kultury w kraju, uczestnicy uznali dwa miasta o silnej kulturze i długiej tradycji akademickiej, a należą do nich:

Warszawa – posiadająca 3 szkoły artystyczne:

 • Akademia Sztuk Pięknych – założona w 1844 roku;
 • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – założony w 1810 roku;
 • Narodowa Akademia Sztuki Dramatycznej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – założona w 1946 roku

Kraków – posiadający 4 uczelnie, w tym 3 z nich artystyczne:

 • Uniwersytet Jagielloński – założony w 1364 roku;
 • Akademia Muzyczna – założona w 1888 roku;
 • Akademia Sztuk Pięknych Jana Matejki – założona w 1818 roku;
 • Narodowa Akademia Sztuki Teatralnej – założona w 1946 roku.

Ciekawe jest to, że uczestnicy badania, obszary rozwinięte z punktu widzenia ważności strategicznej i kulturowej w regionie Województwa Zachodniopomorskiego, czy też kraju utożsamiali głównie z ośrodkami akademickimi czy też z muzeum. Wskazywać to może na przekonanie, że Przemysły Kreatywne i Kultury kumulują się wokół ośrodków, które są rozpoznawalnymi ikonami z tradycją, ale które również zapewniają dostęp do infrastruktury, wydarzeń i całego ekosystemu funkcjonowania oraz mają zapewnione źródła finansowania. Ponadto wokół tego typu ośrodków chętnie gromadzą się ludzie kreatywni, którzy mają możliwość budowania sieci relacji oraz realizowania projektów.